spy text apps for android link mobile mobile spy read article

Film selection

Salón José Miguel Blanco – MNBA

PDF program in spanish here: Programa_documentales

10 OCTOBER
17:00 a 19:00 hrs.
At Home / Interactive film / Nathalie Cloutier, Michelle Van Beusekom, Maral Mohammadian, Hugues Swenney / Duración variable / 2012 / Canada

11  OCTOBER
17:00 a 19:00 hrs
Das Netz: The Unabomber, LSD and the Internet / Documental / Lutz Dammbeck / 121′ / 2003 / Alemania

12  OCTOBER
16:00 a 17:00 hrs
Variaciones espectrales / Documental / Carlos Lértora / 55’ / 2013 / Chile

13  OCTOBER
16:30 a 18:00 hrs
Rachel / Film / Simón Bitone / 100′ / 2009 / Francia – Belgica

16  OCTOBER
17:00 a 19:00 hrs.
We Feel Fine / Interactive film / Jonathan Harris and Sep Kamvar / Duración variable / 2005-6 / Canada

17  OCTOBER
17:00 – 18:30 hrs.
Nostalgia de la luz / Film / Patricio Guzmán / 90’ / 2011 / Chile, Francia, Alemania

18  OCTOBER
17:00 – 18:30 hrs.
Free Radicals / Film / Pip Chodorov / 82 minutos / 2012 / Francia

20  OCTOBER
16:30 a 18:00 hrs.
El destapador / Shortfilm / Selección  Escuela FECISO / Chile
Conversatorio con José Luis Sepúlveda (cl) y Carolina Adriazola (cl)

23  OCTOBER
17:00 a 18:30 hrs.
My Tribe Is My Life / Interactive film / Deux Huit Huit / Duración variable / 2011 / Canada

24  OCTOBER
17:00 a 18:30 hrs.
Sibila / Documental / Teresa Arredondo/ 94′ / 2012 / Chile, España

25  OCTOBER
17:00 a 18:30 hrs.
Pánico: la banda que buscó el sonido debajo / James Schneider | 86’ / 2011 / Francia, Chile

27  OCTOBER
16:30 a 18:00 hrs.
La Casa Lobo / FilmCristobal Leon & Joaquín Cociña (Artistas visuales) / Chile

30  OCTOBER
17:00 a 18:30 hrs.
Arrebato / Film / Iván Zulueta / 105′ / 1979 / España

31  OCTOBER
17:00 a 18:30 hrs.
Irma Vep / Film / Olivier Assayas / 97’ / 1996 / Francia

3 NOVEMBER
16:30 – 18:30 hrs.
Los amantes regulares / Film / Philippe Garrel / 178’ / 2005 / Francia

NOVEMBER
17:00 a 18:30 hrs.
Electronic Theater, festival de animación
Presented by Paul Debevec (Vice president ACM SIGGRAPH)

NOVEMBER
17:00 – 18:30 hrs.
Los Materiales / Film / Colectivo Los hijos / 75′ / 2009 / España

NOVEMBER
17:00 a 18:30 hrs.
A Journal of Insomnia / Interactive film / producido por Hugues Sweeney y creado por Bruno Choiniere, Philippe Lambert, Thibaut Duverneix and Guillaume Braun / Duración variable / 2013 / Canada

NOVEMBER
17:00 a 18:30 hrs.
Cortometrajes de Andrés Duque / Shortfilm / Andrés Duque / Duración variable / Venezuela

13 NOVEMBER
17:00 A 18:30 hrs.
Inkarri, 500 años de resistencia del espíritu Inka en el Perú / Film / José Huamán / 89′ / 2012 / Perú.

14 NOVEMBER
17:00 – 17:20 hrs.
El balcón de Italo / Film / Peter Kroeger / 19´ / 2011 / Chile /

15 NOVEMBER
17:00 – 18:30 hrs.
Screening of the John Downey contest finalists